niedziela, 6 listopada 2011

Joanne K. Rowling - Harry Potter i więzień Azkabanu
Data ukończenia: 1 listopada 2011

Data utworzenia recenzji: 6 listopada 2011

Recenzja:

Gdy rozmawiam o całej serii, zawsze w myślach widzę tę okładkę. Gadka do "trzech razy sztuka" to często nie przestroga, ale fakt. Trzecie tomy przeważnie określają, czy warto brnąć dalej w historii, czego najlepszym przykładem jest Fleming i jego "Moonraker".

Znam wielu ludzi, którzy zaczęli Pottera i zakończyli swoją udrękę na pierwszym/drugim tomie. Nie znam ani jednej, która po "Więźniu Azkabanu" nie chciałaby więcej. Za pierwszym razem, dziesięć lat temu, pierwsze trzy części czytałem jedna po drugiej. I po niezbyt fajnej, jak na tamte czasy, "Komacie Tajemnic" "Więzień..." był czymś wspaniałym!

Po tylu latach zastanawiałem się, czy coś jeszcze zostanie z tej magii. Nie ukrywam, że i mnie właśnie przeczytanie trzeciego tomu przybiło do całej serii. Podejrzewałem, że ta gęsta atmosfera, gdzie głównymi antagonistami są z jednej strony dementorzy, a z drugiej morderca Syriusz Black, po takim czasie, może się ulotnić. Być może na takim dzieciaku mogło robić to wrażenie, ale da radę dzisiaj?

Początek marudnie mi się zaczynało, ale to tylko z tego powodu, że zawsze najsłabszym fragmentem Potter'ów jest dla mnie czas przed Hogwartem. Ale od momentu spotkania się z Ronem i Hermioną praktycznie czyta się do końca. Na jednym wdechu. Nie było to dla mnie już odkrywcze, główny wątek jest  "nowy" za pierwszym razem, jak w większości książek niestety... Fabułę kojarzę przez ciągłe powtórki filmów. Jednak czytałem książkę, by bawić się pedantycznością Rowling, która świetnie skonstruowała ten tom, nawet w podróżach w czasie nie mogłem się dopatrzeć jakiejś niekonsekwencji. Jest wspaniała!

I to nie tylko autorka, ale i książka. Jak pierwszy raz czytałem wszystkie sześć tomów, uważałem "Więźnia Azkabanu" za najlepszą część przygód Potter'a. Gdy po dziesięciu latach zacząłem od początku, nadal uważam, że jest to najlepsza książka serii.

3 komentarze:

 1. Obserwuję Twój blog od jakiegoś czasu i każda z recenzji, które piszesz jest pewną niespodzianką dla mnie :) Jednak dopiero dzisiaj odważyłam się spojrzeć na to co napisałeś o trzeciej części Harrego :D uff ulżyło mi, bo nie chciałam porzucać lektury bloga, a pewnie to bym zrobiła po negatywnej ocenie mojej ulubionej książki :D Świetnie piszesz, chcę więcej :D pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za słowa uznania. Osobiście uważam, że moje negatywne recenzje są znacznie lepsze w odbiorze ;]

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...