niedziela, 29 sierpnia 2010

Astrid Lindgren - Dzieci z BullerbynData ukończenia: 29 sierpnia 2010

Data utworzenia recenzji: 29 sierpnia 2010

Recenzja:

"Dzieci z Bullerbyn" to moja pierwsza myśl po przeczytaniu "Małego Księcia". To właśnie o tej książce mówi się w samych superlatywach, a i ja nigdy nie zaprzeczałem, że będąc dzieckiem niesamowicie czułem się wgłębiając się w rozkoszne życie, jakie panowało w Bullerbyn. Gdzie szkoła nie była tak straszna, jak moja na początku lat dziewięćdziesiątych; gdzie pani wychowawczyni była miła dla małych dzieci; gdzie cieszyć się można było ze zwykłego robienia ciasteczek o kształcie prosiaczka.

Będąc w trzeciej klasie szkoły podstawowej zaczytywałem się w komiksach "X-Men" i było to dla mnie wybawienie od książek, które przymusowo serwowano nam na zajęciach. Większość była tak infantylna, że dla mnie były to za niskie progi. Jak można wałkować w kółko Andersena, w wieku gdzie zaczynałem czytać "Zaklęcie dla Cameleon"? Jedyną z tamtego okresu książką, która mnie oczarowała, była właśnie ta - "Dzieci z Bullerbyn". Czy po 15 latach można jeszcze czerpać z niej przyjemność?

Na początku czuje się ten powrót do niewinności. Przypomina się Lisę, Lassego i Bossego. Zagrodę Północną, Środkową i Południową. Rozdziały szybko lecą, ale magia książki zaczyna gdzieś uciekać. Zaczynałem się powoli zastanawiać: co się dzieje?

Cały problem polega na tym, że tak jak "Mały Książę" jest napisany dla każdego, tak "Dzieci..." są dobre wyłącznie dla dzieci. Lisa, główna bohaterka, pisze pamiętnik. Ma 7 lat, więc pisze odpowiednio do wieku. Miło jest poczytać wypociny dziecka, które używa wielu powtórzeń i nie potrafi za bardzo się wysłowić. Ale ile? 50 stron? A ja przedzierałem się przez prawie 300. Historyjki opowiadane są ciekawie, jednak nic w nich dzisiaj odkrywczego.

To, co na początku sprawiało mi przyjemność szybko zaczynało się ulatniać. Prawda jest taka, że domęczyłem ten tytuł do końca, bo już chciałem zacząć inną powieść, bardziej poważną. Na dodatek cała nostalgia za tymi latami została zepsuta przez wydanie, jakie otrzymałem. Bardziej podobało mi się wydanie z mniej starannymi rysunkami, było bardziej dziecinne. Ta wersja ze zdjęcia wygląda w środku, jak zrobiona bez serca i być może to też wpłynęło na to, że miałem dość już tego świata i chciałem uciec z niego, jak najszybciej!

I w ten sposób zawieszam na dłuższy czas swoją nekromancką zabawę. Byłem w tym świecie i widziałem straszne rzeczy, które wtedy takimi nie były. Czasem powroty do pięknych chwil zabijają całą magię. I "Dzieci..." są tego właśnie przykładem. Nie jestem pewien czy tego właśnie chciałem się dowiedzieć, że ta książka nie jest dla dorosłych niczym nadzwyczajnym. "Dorośli niczego nie rozumieją" - taka myśl z "Małego Księcia" przewinęła mi się po odłożeniu książki...

Czy warto? Warto, ale dla dzieci. Bo jest to książka niestety wyłącznie dla dzieci. Czego oczekuje 24-latek, który sięga po książkę dla dzieci? Dobrej zabawy, która niestety minęła jakieś dobre 15 lat temu.

Ale jest to nadal najwspanialsza książka dla młodszych czytelników, która powinna być przeczytana przez każdego i dobrze wspominana w późniejszych latach. I tylko wspominana!

2 komentarze:

  1. Dzień dobry. :) "Czasem powroty do pięknych chwil zabijają całą magię." I właśnie dlatego nie czytam książek z dzieciństwa. Czasami nachodzi mnie ochota, aby wrócić na Zielone Wzgórze lub zajrzeć na poddasze do Sary Crowe, ale nie, nie robię tego, bo nie chcę popsuć sobie cudownych wspomnień, właśnie tej magii, którą czułam WTEDY. Pozdrawiam. M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja wracam i zawszę cierpię, ale to i tak są książki, które będę chciał później pokazać synowi. Dla nas, te powieści są infantylne. Dla dzieciaków - magia;]

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...